Konference INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami – sledující a propagující technologie, pomůcky, aplikace a programy, jež usnadňují život lidem s různým zdravotním postižením, vstoupila letos do 19. ročníku. Hlavním tématem byla umělá inteligence. Akce pořádaná sdružením BMI se konala v sobotu v pražském Kongresovém centru.

Technologický vizionář Microsoftu Hector Minto, jenž v plénu konference uvedl, že na světě má pouze jeden člověk z deseti přístup k technologiím, které potřebuje pro kompenzování svého handicapu – popsal, co všechno už dnes umožňuje umělá inteligence v péči o postižené lidi. Je to například přelomová technologie Seeing AI, jež lidem s omezením zraku pomáhá poznávat své okolí – vizuální svět totiž mění na akustický. Aplikace (např. v mobilu) umí přečíst nápisy včetně rukopisů i rozpoznávat předměty a jejich barvy, a navíc se díky umělé inteligenci neustále učí. Dokáže tedy poznat i osoby, popsat jejich vzhled, přibližný věk i výraz v obličeji. Ale ani čeští vývojáři se na INSPO nenechali zahanbit. Důkazem je ostravská společnost Benetronic, jejíž představitel Petr Uličný předvedl tzv. chytrou asistenci dostupnou v kompenzační pomůcce Benetronic Brain. Jedná se o momentálně nejpokročilejší řešení ve využití umělé inteligence pro pomoc osobám se zdravotním postižením přicházející z ČR. Díky němu je možné ovládat vybavení celé domácnosti jen pomocí inteligentní kompenzační pomůcky ovládané ústní myší prostřednictvím jazyka, dechu či hlasu. »Je potřeba péči a asistenci

individualizovat,« zdůraznil Uličný. Přímo mezi účastníky konference i následné tiskové konference »zavítal« ze svého bytu, prostřednictvím robota Eiffela, Jiří Jambor postižený spinální svalovou atrofií, který ústy ovládá řadu přístrojů. Sám je spolupracovníkem Benetroniku, neboť jeho zálibami jsou IT a různé zdravotní technologie, o nichž dokáže odborně hovořit, a tak i na dálku instruovat lidi. Robota ovládá dálkově – smysl je v tom, že operátor může bez omezení pracovat z domova a přitom být prostřednictvím asistenčního robota v přímém kontaktu s kolegy na pracovišti.

Konference moderovaná Danielem Stachem nabídla celkem přes dvě desítky přednášek a ve foyeru Kongresového centra stánky rekordních 38 vystavovatelů, komerčních i neziskových subjektů, jež informovaly o svých novinkách a aktivitách. Například Škoda Auto předvedla vůz upravený pro ruční řízení. U stanoviště obecně prospěšné společnosti Polovina nebe, nabízející osobní asistenci, sociální rehabilitaci, bezbariérovou přepravu apod., předváděl lektor hlasových technologií Petr Pašník ovládání PC hlasem. Jak prozradil naší zpravodajce, jejich kurzy prošlo v ČR již na 300 osob.

Jan Wirth informoval o prvním cestovatelském videoprůvodci pro neslyšící. Zaujala i zaměstnavatelská část konference v podobě workshopů, jejichž záměrem bylo ukázat, že lidé se speciálními potřebami se nemusí bát hledat zaměstnání i ve velkých společnostech.

Na konferenci byla udělena cena Nadace Vodafone zvaná Rafael. Získal ji projekt Knihovna digitálních dokumentů zapsaný pod Sjednocenou organizaci nevidomých a slabozrakých ČR. Knihovna nabízí přes 29 000 titulů, které jsou lidem se zrakovým postižením přístupné zdarma, v hlasové podobě či v Braillově písmu. Součástí ceny je šek na 200 000 Kč. V rámci 15. ročníku literární soutěže Internet a můj handicap zvítězil Ladislav Kratochvíl.

URL

Sdílet na: