Hlas nahradí klávesnici i tužku

 

Občanské sdružení Polovina nebe pořádá v několika krajích České republiky počítačové kurzy zaměřené na ovládání počítače hlasem. Školení jsou vhodná především pro osoby se zdravotním postižením, zejména pro lidi s omezením hybnosti horních končetin. Speciální programy MyVoice a MyDictate jim nahrazují standardní klávesnici a myš.Občanské sdružení Polovina nebe kontaktovalo místní organizace, které zajišťují pečovatelskou službu pro osoby se zdravotním postižením.  Pečovatelé rozšířili informace o kursu mezi svými klienty a jejich přáteli bez rozdílu věku.

Dne 14. 10. 2013 proběhlo v Kladně závěrečné setkání k projektu „Můj hlas – Moje práce“ pořádaném v Středočeském kraji. Součástí setkání byly i rozhovory s absolventy školení. V rozhovoru jsme vyhodnotili organizaci, průběh kurzu a následné využití získaných vědomostí.Kvůli zdravotnímu postižení horních končetin nemohli postižení dříve používat počítač, toto však změnil náš kurz ovládání počítače hlasem.  Účastníci ocenili individuální přístup a programovou skladbu kurzu. Všichni absolventi se shodli na tom, že jim kurz otevřel nové možnosti uplatnění jak na trhu práce, tak při dalším vzdělávání. Účastníci získali nové možnosti komunikovat, a mohou tak žít lepší a kvalitnější pracovní i osobní život.Projekt mohl být realizován díky podpoře Evropského sociálního fondu ČR (ESF CR) a Ministerstva práce a sociálních věci ČR.

Zpráva ze slavnostního zakončení projektu Můj hlas – moje práce

14.10.2013 Kladno

Dne 14. 10. 2013 se uskutečnilo v Kladně slavnostní zakončení projektu

Můj hlas – moje práce, jehož cílem bylo proškolit 20 osob se zdravotním postižením a následně 11 osob zaměstnat. Na tomto setkání uvítala PhDr. Daniela Rázková, předsedkyně sdružení a manažerka projektu přítomné účastníky projektu, členy realizačního týmu a také jednoho ze zaměstnavatelů cílové skupiny – pana Jaroslava Wintra.

Paní PhDr. Rázková poděkovala všem za skvěle odvedenou práci v rámci projektu, zvláště panu J. Wintrovi, který zaměstnával ve svém sdružení 7 účastníků tohoto projektu.

S absolventy projektu Můj hlas – moje práce budou zaměstnanci Poloviny nebe nadále v kontaktu a pro ty, kteří nadále hledají zaměstnání, budou vybírat vhodné pracovní nabídky. Přítomní byli informováni o možnosti návštěvy webových a facebookových stránek občanského sdružení Polovina nebe, kde se mohou informovat o aktuálním dění a aktivitách sdružení.

Ondřej Sedláček seznámil přítomné s vydanou brožurou „Krok za krokem – Prohlížeč Chrome hlasovým ovládáním“. Brožura je určena pro všechny účastníky kurzu ovládání počítače hlasem – pro jejich snadnější práci s vyučovanými programy.

Pan Winter poděkoval za odvedenou práci zaměstnancům, kteří se zapojili v projektu do aktivity zaměstnávání a přispěli tak k aktualizaci webových odkazů, přispívali vlastními články a starali se o monitoring medií pro webový portál www.helpnet.cz

Dále p. Winter zmínil vznik webového portálu Pomoc na dvanáctce p12helpnet.cz, který je svým obsahem velmi podobný webovému portálu helpnet.cz. Jedná se ale především o zajímavosti ainformace pro občany se zdravotním postižením na Praze 12. Všeobecné informace, např. informace o plánovaných akcích, nabídky zaměstnání, informace o různých typech zdravotního postižení jsou ale přínosem i pro osoby, které nežijí v této městské části a tudíž se dá říci, že je portál přínosný pro všechny občany z celé ČR.

 

V Kladenském deníku vyšel článek ze slavnostního zakončení projektu

 

Tisková zpráva

 

Projekt „Můj hlas – moje práce – komplexní program podporovaného zaměstnávání zdravotně znevýhodněných ve Středočeském kraji“

registrační číslo CZ.1.04/3.3.05/68.00130

 Projekt „Můj hlas – moje práce“ byl zaměřen na podporu a rozvoj poradenských služeb vedoucích k aktivaci a motivaci skupin osob s těžkým zdravotním postižením a ovládání počítače hlasem ve Středočeském kraji. Realizaci projektu jsme rozdělili na dvě klíčové oblasti aktivit, na Věcnou a Projektovou realizaci. Obě oblasti, projektová i věcná byly navzájem velmi úzce propojeny a na sobě závislé. Cílem těchto klíčových aktivit bylo proškolit 20 osob se zdravotním postižením.

 

V klíčové oblasti Věcné realizace byl program veden interaktivním způsobem, abychom pomohli účastníkům kurzu řešit pro ně náročné komunikační situace a uvědomili si svůj osobní prostor pro rozvoj. Účastníci získali praktický návod jak se orientovat, jak efektivně komunikovat, prezentovat se a spolupracovat. Kurz umožnil zlepšit jejich mezilidské dovednosti.

 

Klíčová oblast Projektové realizace spočívala v proškolení využití unikátní hlasové technologie, umožňující osobám se zdravotním postižením ovládání počítače hlasem. Technologie založená na počítačovém rozpoznávání řeči umožňuje náhradu počítačové klávesnice a myši hlasovým ovládáním. Absolventům kurzu se tím prakticky otevírá možnost komunikace, ale především příležitosti dalšího vzdělávání i získání zaměstnání.

 

Realizaci aktivit projektu „Můj hlas – moje práce“ hodnotíme pozitivně a úspěšně. Během 5 cyklů bylo proškoleno 25 osob se zdravotním postižením.  Z tohoto počtu obdrželo 12 osob se zdravotním postižením Certifikát o absolvování následného rekvalifikačního kurzu, 13 osob se zdravotním postižením je zaměstnáno.

 

Slovy naší absolventky, Kristiny Pochmanové, z Kladna, jsou „hlasové technologie klíčem otevírajícím lidem s handicapem nové obzory a možnosti“ a dokládá to svými zkušenostmi ze Speciální pečovatelské služby zajišťující potřebnou osobní asistenci, kterou sama denně využívá.

 

Projekt mohl být realizován díky podpoře Evropského sociálního fondu ČR (ESF ČR) a Ministerstva práce a sociálních věci ČR.

 

PhDr. Daniela Rázková

projektová manažerka

 

Polovina nebe, o.s.

Na Pankráci 1683/127, Praha 4

tel. kontakt 603 836 710

www.polovinanebe.cz | polovina.nebe@email.cz

 

Polovina nebe v pořadu ČT Vlastní cestou

 

V průběhu aktuálního výukového cyklu projektu Můj hlas – moje práce jsme na výuce měli příjemnou návštěvu. Zúčastnil se jí totiž i redaktor s televizním štábem cyklu České televizeVlastní cestou, který představuje projekty financované z dotace Evropského sociálního fondu Lidské zdroje a zaměstnanost.

Jednotlivé reportáže jsou zařazeny do programového vysílání České televize.

Díl o našem projektu se bude vysílat dne 6. 6. v 16:55 hod. na programu ČT2 (repríza 9.6. v 7:55 hod.).

Pro zájemce reportáž ke shlédnutí zde :

 

Druhý cyklus školení v rámci projektu Můj hlas – moje práce startuje opět v Kladně

13.9.2012, Praha

Začátek kurzu: Září 2012 Jeho účastníci projdou půlročním školením ovládání počítače hlasem. Během něj jim lektorka Alexandře Gomoi předá co nejvíce svých zkušeností v hlasových technologiích, aby se díky tomu i oni uplatnili na pracovním trhu.


projekt1_05.png

Přednáška o projektech Poloviny nebe na mezinárodní konferenci

13.7.2012, Linz

V rámci ICCHP – mezinárodní konference věnované počítačovým technologiím pomáhajícím osobám se speciálními potřebami, konané 11. – 13.7 2012 v Linci, jsme měli příspěvek o našich projektech a problematice použití hlasových technologií ve výuce i následně v zaměstnávání účastníků našich projektů. Abstrakt příspěvku najdete ZDE, odkaz na samotnou konferenci a další velmi zajímavé přednášky je na www.icchp.org.


projekt1_05.png

Polovina nebe se rozprostřela nad dalšími městy

28.6.2012, Praha

„Doleva 400. Nahoru 50. Myš. Vezmi. Probuď se. Usni. Začátek diktování. V tiché místnosti se ozývá ševelení a zvláštní povely. U počítačů sedí lidé, ani se nehnou, klávesnice zůstávají nepoužité. Přesto se před nimi na obrazovkách vše hýbe. Ovládají počítač hlasem. Díky občanskému sdružení Polovina nebe, která své úspěšné pražské kurzy nabízí nově v dalších krajích České republiky.“

Takhle začíná pěkný článek Anety Šedé o našich aktivitách a jejich rozšiřování do dalších krajů České republiky. Celý článek v elektronické verzi si můžete přečíst ZDE, naskenované z verze tištěné ZDE.


Duhový most si získal 8. zasedání Společného monitorovacího výboru Operačních programů Praha – Adaptabilita a Praha – Konkurenceschopnost

28.3.2012, Praha

21. března 2012 jsme měli tu čest představit náš projekt Duhový most z Operačního programu Praha – Adaptabilita na 8. zasedání Společného monitorovacího výboru Operačních programů Praha – Adaptabilita a Praha – Konkurenceschopnost, kam jsme byli pozváni v rámci bodu programu: prezentace úspěšného projektu OPPA.

Jednání proběhlo v budově Břevnovského kláštera v Praze 6 v reprezentativním Tereziánském sálu a naše prezentace a přínos aktivit Poloviny nebe ve prospěch osob se zdravotním postižením byly oceněny zástupcem Evropské komise Aureliem Ceciliem (na snímku první zleva).


projekt1_05.png

Projekty Poloviny nebe se dostaly do Zpravodaje IN

15.3.2012, Praha

Rádi bychom Vás upozornili na článek o aktivitách o.s. Polovina nebe, který vyšel na straně 11 ve Zpravodaji IN pro jaro 2012, vydávaného Českou Unií pro Podporované Zaměstnávání.

Zpravodaj IN je k nahlédnutí ZDE.


projekt1_05.png

Kurzy ovládání počítače hlasem už nejsou jen pro Pražany

7.3.2012, Praha

Vychází nám v časopise Můžeš nový článeček : Už jen několik měsíců zbývá občanskému sdružení Polovina nebe do zdárného završení projektu Duhový most, v jehož rámci vede kurzy ovládání počítače hlasem pro zdravotně postižené obyvatele Prahy. A už teď lze říci, že projekt financovaný Evropským sociálním fondem (ESF) a magistrátem hlavního města své poslání beze zbytku naplní. Nejlepším důkazem jeho smysluplnosti je vedle úspěšných absolventů kurzů fakt, že občanské sdružení získalo podporu ESF a Ministerstva práce a sociálních věcí pro rozšíření této originální výuky na čtyři další kraje ČR – Jihomoravský, Královéhradecký, Plzeňský a Středočeský. Děje se tak prostřednictvím dvou samostatných projektů s výmluvnými názvy Hlas je šance a Můj hlas – moje práce.

Cíle obou nových projektů se v zásadě neliší od Duhového mostu. V bezplatných tříměsíčních kurzech rozložených na dobu dvou let se jejich účastníci naučí ovládat počítač svým hlasem, bez použití klávesnice a myši. Tato nově nabytá dovednost zvýší jejich nezávislost na pomoci druhých, ale zároveň jim umožní to, na co dříve nemohli ani pomyslet – ucházet se o vhodné zaměstnání. Děkujeme!

První cyklus školení v rámci projektu Můj hlas – moje práce právě začíná na Kladně

2.3.2012, Kladno

Prvních osm účastníků výuky v rámci projektu Můj hlas – moje práce se dnes zúčastnilo zahájení půlročního školení ovládání počítače hlasem.

Příštího půl roku budou tvrdě pracovat na tom, aby se v dovednosti ovládání počítače hlasem co nejvíce přiblížili lektorce Alexandře Gomoi, a prostřednictvím této dovednosti posléze získali pracovní uplatnění.


projekt1_05.png

Projekty Poloviny nebe na Českém Rozhlasu 2 v pořadu Dobrá vůle

8.1.2012, Praha

Paní redaktorka Romana Růžičková nás navštívila ve výuce Duhového mostu, a vyzpovídala nás o naší práci, projektech, kurzech i plánech do budoucna.Záznam pořadu Čr2 Dobrá vůle z 8. ledna 2012 si můžete poslechnout zde

Projekt Můj hlas – moje práce začíná…

1.1.2012, Praha

Projekt „Můj hlas – moje práce“ je zaměřen na podporu a rozvoj poradenských služeb vedoucích k aktivizaci a motivaci osob se zdravotním postižením ve Středočeském kraji, jejich vzdělávání a nalezení pevného místa na pracovním trhu.

Projekt pomůže cílové skupině překonat překážky, které jim brání ve vstupu na trh práce, zprostředkuje jim adekvátní vzdělání v oblasti ovládání počítače hlasem a informačních technologií a tím umožnění vstupu na pracovní trh. Inovativním prvkem projektu je využití nejmodernějších technologií ovládání počítače hlasem.

Jedním z hlavních výstupů projektu je zaměstnání celkem 11 osob z cílové skupiny.

projekt1_05.png

 

Polovina nebe v médiích

Tisková zpráva z veletrhu medical fair v brně

21. 10. 2011, Brno

Počítače budou poslouchat tělesně postižené i v dalších krajích

Ovládání počítače hlasem přestává být výsadou Pražanů se zdravotním postižením. Počátkem příštího roku se unikátní kurzy, umožňující pracovat dokonce i lidem s nehybnými horními končetinami, otevřou také pro účastníky z dalších krajů republiky.

Na semináři, který se konal ve čtvrtek 20. října na brněnském výstavišti v rámci veletrhu MEDICAL FAIR BRNO / REHAPROTEX, s touto zajímavou informaci předstoupila před veřejnost předsedkyně občanského sdružení Polovina nebe Daniela Rázková. Tělesně postižená lektorka Dita Horochovská pak na místě předvedla, že si s počítačem lze poradit i bez klávesnice a myši. Navíc rychleji než běžný uživatel píšící dvěma třemi prsty.

Podle Daniely Rázkové, její tým v současné době připravuje realizaci dvou nových projektů, které díky dotaci Evropského sociálního fondu a Ministerstva práce a sociálních věcí (OP LZZ) dají po Praze šanci absolvovat bezplatné kurzy ovládání počítače hlasem zdravotně postiženým obyvatelům čtyř dalších krajů: Jihomoravského, Královéhradeckého, Plzeňského a Středočeského.

Při výuce se lektoři budou moci opřít o bohaté zkušenosti s využitím hlasových technologií MyVoice, MyDictate a NEWTON Dictate, které jim už déle než rok pomáhají v Praze úspěšně naplňovat záměr projektu Duhový most, první svého druhu v Evropě. Originální myšlenku občanského sdružení, zpřístupnit výuku těchto technologií zdravotně postiženým, podpořil ESF s magistrátem hlavního města Prahy (OPPA).

Několik desítek úspěšných a spokojených absolventů kurzů Duhového mostu je pro Danielu Rázkovou a její tým silnou motivací v úsilí o to, aby příležitost naučit se pracovat na počítači, i když ruce neposlouchají, dostali všichni, kdo to v České republice potřebují.


Tisková zpráva k zahájení prvního řádného kurzu

11. 1. 2011, Praha

Výuka ovládání počítače hlasem má první absolventy

Předáním certifikátu o úspěšném absolvování kurzu ovládání počítače hlasem prvním čtyřem účastníkům skončila na sklonku loňského roku pilotní testovací fáze projektu Duhový most. Zcela unikátní projekt určený osobám se zdravotním postižením připravilo občanské sdružení Polovina nebe s podporou EU a hlavního města Prahy.

První ze šesti „řádných“ tříměsíčních kurzů pořádaných zdarma přivítá nové účastníky již v úterý 11. ledna v 10.00 hodin.

Smyslem nultého kurzu, který je v současné době předmětem důkladné analýzy, nebylo pouze naučit čtyři osoby s těžkým postižením motoriky horních končetin pracovat s počítačem bez použití rukou. Kurz měl zároveň posloužit k ověření použitelnosti zvolených metodických postupů pro bezprecedentní výuku ve specifickém prostředí.

V obou případech lze dosažený výsledek předběžně považovat za velmi uspokojivý. Všichni účastníci s různou mírou zdravotního postižení a počítačové gramotnosti si osvojili techniku umožňující ovládat počítač hlasem. S pomocí softwarových aplikací MyVoice, MyDictate a NEWTON Dictate mohou napříště bez cizí asistence pracovat s internetem, psát texty nebo vyřizovat elektronickou poštu.

Osvědčil se rovněž model výuky, soustředěný do dvou celodenních lekcí v týdnu, který klade zásadní důraz na soustavné procvičování nové látky. Od zvládnutí základních povelů k bleskové práci s počítačem, jak to předvádí lektorka kurzu Dita Horochovská, sama kvadruplegička, je ale třeba ujít ještě velký kus cesty. Účastníkům ji má usnadnit mimo jiné zapůjčení notebooků s instalovanými hlasovými technologiemi pro nácvik doma. Samozřejmě teprve poté, co si s nimi dokážou sami poradit.

Projekt Duhový most se neomezuje jen na výuku, třebaže sama o sobě významně zkvalitní život lidí odkázaných ve všem na pomoc druhých. Jeho součástí je i závazek hledat pro absolventy kurzů, vedle společenského, také pracovní začlenění. Organizátoři proto průběžně navazují kontakty s potenciálními zaměstnavateli, u nichž by jejich studenti mohli uplatnit svou novou dovednost. Jedna z účastnic pilotního kurzu má mimochodem slušně nakročeno k tomu, aby rozšířila tým lektorů Duhového mostu.


Tisková zpráva

Hlasem ovládaný počítač vrací bezmocným vládu nad životem

Nepomohlo by Vám hlasové ovládání počítače? S touto otázkou se obrátilo občanské sdružení Polovina nebe na návštěvníky Konference INSPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami, která se konala 13. března 2010 v Kongresovém centru Praha.

Právě v březnu spustilo občanské sdružení Polovina nebe projekt Duhový most, který je zaměřen na vzdělávání talentovaných jedinců, jimž tělesné postižení dosud bránilo ve větším uplatnění v životě i v práci.

Základem projektu je nácvik ovládání počítače pomocí hlasu, proto je určen zejména těm, kteří nemají jinou možnost nebo mohou používat klávesnici či myš jen s velkými obtížemi.

Kursy vede mladá lektorka, slečna Dita Horochovská, která zná problémy a omezení lidí s postižením velmi dobře. Je od dvou let ochrnutá a dnes je bohužel zcela odkázána na pomoc okolí. Přesto není bezmocná! Naučila se totiž ovládat hlasem svůj počítač a udělala si z něj výborného pomocníka a přítele. Umí s jeho pomocí sama telefonovat, psát emaily, dopisy, pracovat s texty, učit se, číst knihy, surfovat na internetu, dívat se na filmy, poslouchat hudbu, hrát hry.

Projekt Duhový most řeší vytvoření tréninkové místnosti vybavené IT a hlasovými technologiemi, kde se účastníci kursů naučí svým hlasem komunikovat s počítačem. Poradí si i s nutností přizpůsobení hlasové technologie konkrétnímu klientovi s funkcionálními změnami hlasu. Možnosti tohoto aktivního spojení s blízkým i vzdáleným okolím využívá zatím jen omezený počet postižených, hlasem ovládaný počítač přitom může zásadním způsobem zmírnit jejich sociální izolaci například přístupem na internet. Zdravotně znevýhodnění mohou po zaškolení bez cizí pomoci pracovat a zvládnout činnosti, na něž by jinak nemohli ani pomyslet. Zároveň se výrazně zvýší jejich uplatnitelnost na trhu práce.

Tříletý projekt podporovaný Evropskou unií je součástí operačního programu Praha – Adaptabilita a je registrován pod číslem CZ.2.17/2.1.00/32644. Jeho cílovou skupinou jsou zejména osoby s kvadruplegií/kvadruparézou, případně paraplegií horních končetin nebo jejich těžkou paraparézou v takovém rozsahu, že nemohou provádět ani minimální úkony vyžadující jemnou motoriku. „Tato zdravotní znevýhodnění se snažíme odstranit prostřednictvím nových hlasových technologií umožňujících ovládání kurzoru počítače prostřednictvím hlasu klienta a technologií zaznamenávající diktovaná slova v písemné podobě,“ říká autor programů na hlasové ovládání počítače, profesor Jan Nouza z Technické univerzity v Liberci.

Pokud byste i vy chtěli zkusit, jak takové ovládání počítače hlasem vypadá a jak těžké či snadné je se to naučit, další termíny školení vám budou k dispozici. Stačí, když se přihlásíte mailem na adresepolovina.nebe@polovinanebe.cz. Kursy jsou bezplatné díky podpoře Operačního programu Praha – Adaptabilita, který je spolufinancován z ESF.

PhDr. Daniela Rázková,

Polovina nebe, o.s.,

web: www.polovinanebe.cz,

tel. kontakt:. 603836710

 

Tým projektu

Daniela Rázková

PhDr. Daniela Rázková je předsedkyní o.p.s. Polovina nebe.
Podílela se nejen na vzniku této organizace, ale i všech jeho projektů, a dále se o tyto projekty stará z pozice projektového manažera.  Projekty Poloviny nebe jsou díky jejímu úsilí úspěšné nejen z pohledu účastníků kurzů ovládání počítače hlasem, ale také z pohledu nadřízených orgánů (například při prezentaci na Společném monitorovacím výboru Operačních programů Praha – Adaptabilita a Praha – Konkurenceschopnost, kam jsme byli pozváni v rámci bodu programu: prezentace úspěšného projektu OPPA) či z pohledu médií.

Ondřej Sedláček

Bc. Ondřej Sedláček v projektu Můj hlas – moje práce zastává pozici Odborného a administrativního asistenta. Díky zájmům i vzdělání v IT dokáže účastníkům vysvětlit nejen principy ovládání počítače hlasem, ale také způsob, jak samotné počítače a programy v nich fungují, a jak jejich ovládání nejlépe spojit s hlasovými technologiemi.

Daniel Herian

Daniel Herian se stal členem našeho týmu v roce 2013, pracuje u nás jako Lektor hlasových technologii.
Vzhledem ke své klidné povaze a bezprostřednímu chování je platným členem realizačního týmu a příjemným společníkem jednotlivých účastníků kurzů.

Jan Švec

Ing. Jan Švec se stará o ekonomickou a administrativní stránku projektů již od našeho prvního projektu Duhový most, v současném projektu Můj hlas – moje práce  na pozici finančního manažera.
V průběhu realizace jednotlivých projektů nasbíral množství cenných zkušeností, které se promítají na hladkém a plynulém průběhu projektů.  Také díky jeho přehledu v pravidlech dotačních programů jsou kurzy ovládání počítače tak úspěšné, a také díky němu se nám daří nacházet zaměstnání pro další účastníky kurzů

Radka Šloufová

Radka Šloufová na pozici Odborného pracovníka pro zaměstnávání v projektu Můj hlas -moje práce  Zodpovídá za organizační chod projektu, zajišťuje speciální potřeby cílové skupiny, a pokud je potřeba, operativně řeší administrativu projektu, která je zrovna potřeba. Svým nasazením i vstřícným jednáním, s kterým řeší každodenní kontakty s účastníky, absolventy kurzů i všechnu další administrativu je pro naše projekty výraznou posilou.
 

Saša Gomoi

Saša Gomoi je absolventka kursu ovládání PC hlasem v rámci projektu Duhový most, která se díky své píli vypracovala na lektorku hlasových technologií. V projektu působí na místě lektorky, která předvádí své dovednosti v hlasových technologiích návštěvníkům kurzu, kteří se teprve budou učit s aplikacemi správně zacházet, a v průběhu kursů je zaškolí právě svým názorným příkladem.  Saša říká: „Naučím účastníky počítačových kurzů pomocí programů MyVoice, MyDictate, NEWTON Dictate ovládat počítač hlasem.“

 

Zina Rajnochová

Zina Rajnochová je členkou týmu Poloviny nebe od října roku 2012.
Hovoří s účastníky vzdělávacích projektů a vyplňuje  s nimi osobní i monitorovací dotazníky. Stává se tak spojovacím článkem mezi manažerem projektu, lektory a odbornými asistenty projektu. Průběžně mapuje osobnosti účastníků kurzů, což napomáhá nacházet směr jejich budoucího profesního zaměření a rozvoje.

 

Sdílet na: